Rímskokatolícka cirkev, farnosť sv. Gála Žaškov

Adresa: Žaškov 108, 027 21

Telefón: 043 / 5892 285

IČO: 31 922 206

Správca farnosti: PhDr. PaedDr. Jozef Skurčák

Sv. omše v pracovné dni pondelok až piatok sú večer o 18:30.

V zimnom období o 17:10 (od 01. 10. do 30. 03.).

V sobotu ráno o 07:00, prvú sobotu v mesiaci o 07:30. 

Nedeľné sv. omše sú o 07:30 a 10:15 v Žaškove a o 09:00 vo filiálke Párnica 

Zmeny sú vyhradené v prípade sviatkov, pohrebov a sobášov. Vždy aktuálny rozpis je na vývesnej tabuli pri kostole.

 

Svätý Gál, oroduj za nás!

Patrónom kostola je sv. Gál. Liturgická spomienka sv. Gála v cirkevnom kalendári je 16. októbra.

sv_gal

Sv. Gál (Gall, Gallo, Gallech, Havel) sa narodil v Írsku niekedy v druhej polovici 6. storočia (po roku 550). Bol žiakom sv. opáta Kolumbána. Spolu aj s inými nasledovníkmi íro-škótskymi mníchmi (odišli ako misionári do Galie resp. na územie dnešného Francúzska). Gál sa zaoberal hlavne štúdiom Sv. Písma. Pomáhal pri zakladaní opátstva v Luxeuil. V roku 610 však musel sv. Kolumbán odísť do vyhnanstva. Gál ho nasledoval. Spolu odišli na územie dnešného Rakúska (Bregenz) a Švajčiarska (Bodamské jazero). Kolumbán potom šiel ďalej až do Talianska, kde založil ďalšie opátsvo, Gál však zostal vo Švajčiarsku a dlhé roky žil ako eremita (pustovník) pri rieke Steinach. Dvakrát mu ponúkli biskupský stolec a opátstvo v Luxeuil. Gál však po tom netúžil a vždy to odmietol. Zomrel niekedy medzi rokom 630 a 645 ako skoro 100-ročný. V blízkosti jeho hrobu bolo neskôr postavené benediktínske opátstvo, ktoré nosí jeho meno. Jeho úcta je stále živá najmä vo Švajčiarsku. V blízkom okolí je sv. Gál patrónom farností Komjatná, Nižná nad Oravou a Turany.

 

Obraz Božieho Milosrdenstva

Určite takmer všetci poznáte tento obraz. Aj my v Žaškove máme jeden. Je umiestnený vedľa kostola sv. Gála. Podľa originálu ho namaľoval náš spoluobčan Alojz Babic. Skrze tento obraz prúdia Božie milosti. Už bolo vyslyšaných veľa prosieb a modlitieb pri tomto obraze. Chceme sa o tento zázračný obraz s vami podeliť.

kliknite pre zobrazenie obrazu...
viac o obraze sa dočítate aj tu...

Odpust sv. Gála 2014

Tohtoročný odpust sa niesol slávnostnou atmosférou už od štvrtka 16. októbra, deň sviatku patróna nášho kostola sv. Gála. Až do nedele nás navštívili viacerí duchovní otcovia, ktorí nás povzbudili Božím slovom.

kliknite pre zobrazenie celého textu...

Poďakovanie za úrodu 2014

"Prichádzame k Tebe, Pane, so srdcom plným radosti a spoločne Ti chceme poďakovať: Za dni, ktoré nám dávaš, Ti ďakujeme, za všetky plody zeme Ti ďakujeme..."

kliknite pre zobrazenie celého textu...

Storočnica Jozefa Strapca 2013

kliknite pre zobrazenie celého textu...

Detský letný Erko tábor Madagaskar 2012

Tento rok sa pod záštitou Erka uskutočnil už 4. Detský letný tábor pre deti prevažne z našej obce. Táborilo nás spolu 58 členov, z toho 45 detí a 13 animátorov na Východnom Slovensku v mestečku Spišská Belá od 13. do 19. júla.

kliknite pre zobrazenie celého textu...
kliknite pre zobrazenie fotoalbumu...

Relikvie, ktoré boli v našej farnosti

Relikvie sestry Faustíny...
Relikvie sestry Zdenky...